تبلیغات
وبلاگ مسافر علی کاظمی - کارن - کارگاه آموزشی عمومی پنج شنبه 96/04/1 نمایندگی سهروردی

مرتبه
نوشته شده توسط مسافر: مــیــــثــــــم
در تاریخ : یکشنبه 11 تیر 1396 | تعداد نظرات()
  به نام قدرت مطلق الله

پنج شنبه1تیر  ماه 1396 جلسه چهاردهم  از دوره پنجم کارگاه های آموزشی عمومی مسافران و همسفران کنگره 60 نمایندگی سهروردی به استادی مسافر علی  و نگهبانی مسافر مهدی و دبیری مسافر محسن با دستور جلسات "وادی دهم " راس ساعت 17 آغاز به کار نمود.

همانطور که چهره‌های ما با هم متفاوت است، توانایی‌هایمان نیز با هم فرق دارد. این تفاوت در گرو علم، هنر واخلاق یا خلق و خوی آدمهاست. 



خلاصه سخنان استاد محترم: 

پنجاه‌ودو دستور جلسه سالیانه که تدوین‌شده به‌صورت زنجیروار بهم متصل است. قوام و دوام این سلسله زنجیر را هر کدام از این دانه‌ها تعیین می‌کند. فقدان هر کدام از آنها سبب قطع آن می‌شود. وادی دهم که دستور جلسه قبلی بود، مارا آماده کرد که در جاری بودن انسان، متوجه می‌شود که در چه جایگاهی است. ظرفیت از کلمه عربی ظرف می‌آید، اما در فرهنگ ما و با رجوع به جهان بینی ظرفیت یعنی گنجایش، دانایی ودانش. اما عامیانه‌تر هر کدام از انسانها، زن یا مرد، پیر یا جوان، با سه مؤلفه علم، هنر و اخلاق در خود توانایی‌هایی پیدا می‌کند. یا به توانایی‌هایی می‌رسد، که تعیین کننده ظرفیت یا گنجایش شخص است. این ظرفیت طیف وسیعی برای انسانهادارد. همانطور که چهره‌های ما با هم متفاوت است، توانایی‌هایمان نیز با هم فرق دارد. این تفاوت در گرو علم، هنر واخلاق یا خلق و خوی آدمهاست. 

به گفته آقای امین در جزوه جهان بینی؛ ظرفیت، بعد از مثال استخر وجودی در بحث انرژی، است. بعد به دانایی می‌رسیم که مساوی است با گنجایش وظرفیت. انسانی ظرفیت بیشتری داردکه، علم، هنر و اخلاق و سایر محاسنش بیشتر باشد. درخت هر چه پربارتر باشد، شاخه‌هایش سرازیر و افتاده‌تر است.  آبی که عمیق‌تر باشد، آرامش بیشتری دارد و صدای نوسانات در آن کمتر است. مسئولیت از کلمه سؤال می‌آید. سؤال‌هایی که از خودمان می‌پرسیم و یا دیگران در جامعه از ما می‌پرسند. هر کدام از ما در لحظه واحد دارای جایگاههای متفاوتی هستیم. جایی پدر، جایی پسر، در جایی دیگر برادر هستیم. هم راهنما هستیم و هم رهجو. اینجا استاد هستیم و در جای دیگر شاگرد. طیف جایگاه برای انسانها متنوع است. پس این جایگاه را با داشتن مجموعه‌ای از  علم و هنر و اخلاق هر کدام از ما تعیین می‌کند، که در مقابل چه سؤالاتی از ما می‌شود. مسئولیتی که به یک نفر داده می‌شود، مثل نگبان جلسه، در مقابل این مسئولیت، خواه ناخواه مرزبان یا ایجنت سؤالاتی از او می‌کنند. یا نه خودش از خودش سؤال می‌کند. کسی که بهتر بلد است می‌پرسد، کسی هم که کمتر می‌داند می‌پرسد. 


قبله همه ما انسانها باریتعالی است. اما هر انسانی بسته به دین،  مذهب و شریعت خود باید به آن نگاه کند. اینکه می گوییم کعبه قبله ما مسلمانان است، یک آیین است، یک نماد است، برای هم حس شدن ما با یکدیگر. یک سری افراد در کلیسا همسو می‌شوند، تعدادی هم در معبد همنوا می‌شوند، تا فرمان خدای متعال را اجرا کنند. پس قبله تک تک انسانها باریتعالی است. حالا جایگاهی که ما در انجا مسئولیت داریم و مسئول زندگی روزمره خودمان هستیم و قبله ما که خداوند است تعیین می‌کند که حال و روز ما در چه شرایطی قرار دارد. اگر علم و دانش ما رو به رشد باشد، ظرفیتمان هم بالا می‌رود. مسئولیت‌هایمان را به نحو احسن انجام می‌دهیم. یعنی کاری نمی‌کنیم که کسی بگوید، چرا؟ اگر انسان فاقد ظرفیت باشد و مسئول وظایف خود نباشد و شرح وظایفش را نداند، نقض فرمان می‌شود. وقتی هم فرمان باریتعالی زیر پا گذاشته شود، جنگ درونی، یا همان جنگ بین عقل و نفس راه می افتد و حال شخص خوب نیست. آقای امین در جزوه جهان بینی شعر زیبایی می‌آورند که:

باردگر بـنـده شـویـم، نـقـطـه تـابـنـده شـویم         وصـل بر ایـن دایـره رحـمت گـردنـده شـویـم

باردگر زنده شویم، شور و شرر، خنده شویم         قطره حیران به سراب، موج شکافنده شویم

تک تک ما آدمها باید به دایره هستی وصل شویم و تا وصل نشویم رحمت خداوند شامل حال ما نخواهد شد. وصل شدن به رحمت خداوند با همین پیدا شدن ظرفیت ما که همان علم، دانش و آگاهی است، وهمانطور که جهان بینی کار می‌کنیم و وظایف و مسئولیتمان را بدرستی انجام دهیم، تا به قبله مورد نظرمان وصل شویم. آدم‌هایی که ظرفیت بالایی دارند، مسئولیتشان را به نحو احسن انجام می‌دهند. نشانه دارند، ما هر چیزی را از روی نشانه‌هایش می‌شناسیم، مثلاً این خودکار را که اسمش خودکار است، ولی تعریفش نوشت افزاری برای مکتوب کردن است، از روی نشانه‌های ظاهریش می‌شناسیم. از نشانه‌هایی انسانی که ظرفیت بالایی دارد، این است که اول گوش می‌دهد، بعد جواب می‌دهد یا صحبت می‌کند. عجول نیست و در کارهایش عجله نمی‌کند، می‌گوید چشم و بهانه نمی‌گیرد. وبه نظر شخصی من انسانی دارای ظرفیت است و مسئولیتش را بدون نقص انجام می‌دهد، کمترین چرا شامل حالش می‌شود. کمتر مورد چرای دیگران قرار می‌گیرد. کسی هم که قبله‌اش را گم کرده است نشانه‌ای دارد، حالش خوب نیست. پس جایی که ما حالمان خوب نیست قبله‌مان را گم کردیم. مولانا می‌فرماید:

حیوان فربه شود از حلق وگوش         آدمی فربه شود از عقل وهوش

چرا آقای مهندس روی این دستور جلسه تأکید دارند؟ چون اعضای کنگره 60 با آموزشی که گرفته‌اند، در مسیر آکادمی حرکت می‌کنند. امروز کنگره 60 عملاً آکادمی شده است، ولی روی کاغذ نیامده است. در مثلث دانایی داریم، آموزش، تفکرو تجربه و در ادامه تعریفی داریم برای فرایند دانایی. یعنی برای دانا شدن نیازمند آموزش هستیم، تاتجربه و سپس تفکر کنیم. اگر خوب بود و نتیجه مطلوب بود، آنرا قویتر می‌کنیم، یا اگر ایرادی داشت، رفع عیب می‌کنیم. همه اینها در سطوحی است که انسلن در حال شکل گیری است. اما آیا یک راهنما می‌تواند با این فرایند حرکت کند؟ خیر. چون در سطوح پایین و بالاتر یک اختلاف جزئی وجود دارد، و آن این است که در سطوح بالا نباید خطایی صورت بگیرد. من در جایگاه پدر یا مادر نمی‌توانم تجربه کرده اول خراب کنم، بعد بخواهم درستش کنم. بلکه اول تفکر می‌کنم بعد دست به تجربه می‌زنم. اگر خواستم مطلبی را به فرزندم بیاموزم، اول یاد می‌گیرم، فکر می‌کنم و در زمان و بستر مناسب به او یاد می‌دهم و بعد وارد تجربه می‌شوم. مثل راهنما که در لژیون داری نباید دچار اشتباه شود. یعنی اینجا که آموزشی گرفت دیگر نمی‌تواند روی رهجو تجربه کند. چون رهجو موش آزمایشگاهی او نیست. روند آکادمی این است که، بدون نقص عمل کنیم. طبق پروتکلی که داریم درمان دقیق وبدون عیب پیش می‌رود. این اختلاف جزئی، به همان ظرفیت و آگاهی اشخاص برمی گردد، که مسئولیتش را بلد باشد، قبله را هم گم نکند. اگر ما یاد بگیریم طبق این دستور جلسه به دانش و توانایی برسیم، با سه مؤلفه ظرفیت، مسئولیت و پیدا کردن یا گم نکردن قبله، به نقطه‌ای می‌رسیم که از شرایط بودن انسان خوب، که آزمون و خطاهایمان در زندگی کمتر می‌شود. اما در سطوح پایین، آدم یاد می‌گیرد، تجربه می‌کند، خراب می‌کند و بعد تفکر کرده درستش می‌کند. از اینکه به صحبتهای من گوش دادید از شما متشکرم.




طبقه بندی: دستور جلسات کنگره 60، 
ارسال توسط مــیــــثــــــم
آرشیو مطالب
امکانات جانبی
blogskin

قالب وبلاگ